Opublikowano 25.09.2013, autor: admin"Sonderkommando – Żywe trupy z Auschwitz"


Henryk Mandelbaum, zmarły 17 czerwca 2008, jako jeden z nielicznych ocalałych po wojnie członków Sonderkommando wspomina pracę, do której był zmuszany w krematoriach obozu Auschwitz-Birkenau.

„Pierwsze komando specjalne w Auschwitz I (w Oświęcimiu) założone zostało w celu obsługi pierwszego krematorium (na terenie Auschwitz I) i uczestniczyło w pierwszych próbach gazowania cyklonem B na polskich więźniach politycznych oraz radzieckich jeńcach wojennych w piwnicach jednego z bloku. Wraz z powstaniem obozu Auschwitz II Birkenau (w niedalekiej Brzezince) Sonderkommando zostało przeniesione na teren nowego obozu. Podczas pracy przy zagładzie było złożone prawie wyłącznie z Żydów. W pierwszym etapie więźniowie pracowali przy dwóch prowizorycznych komorach gazowych, założonych w dwóch domach chłopskich (tzw. Biały Domek i Czerwony Domek). Następnie w zbudowanych specjalnie i oddanych do użytku w marcu, kwietniu i czerwcu 1943 krematoriach nr II i III (zawierających pod ziemią część rozbieralną) oraz naziemnych krematoriach IV i V. Wszystkie te krematoria oprócz pieców posiadały swoje komory gazowe.

Sonderkommando dzieliło się na grupy wedle rodzajów pracy. Pierwsi pomagali ofiarom rozbierać się i zapraszali do komór gazowych, pod pretekstem kąpieli i dezynfekcji. Następnie zbierali pozostawione ubrania. Drudzy opróżniali komorę z ciał po przeprowadzonej przez SS akcji zagazowania. Przed wrzuceniem ciał do dołów paleniskowych bądź krematoriów, tzw. „dentyści” wyrywali ofiarom złote zęby i ściągali pozostałą biżuterię. Następni zajmowali się wrzucaniem ciał do dołów bądź – w drugiej fazie – układaniem ciał do wózków paleniskowych oraz kremowaniem ciał. Spośród wszystkich komand była to najcięższa psychicznie praca. Zdarzało się, że więźniowie widzieli śmierć najbliższych im osób.

Więźniowie pracujący w Sonderkommando byli trzymani z dala od reszty więźniów. Mogli zabierać dla swych potrzeb znalezione wśród ubrań ofiar jedzenie. W związku z tym byli dużo lepiej odżywieni od reszty więźniów. Mieszkali wpierw w odrębnych barakach, później na poddaszu krematoriów. Mieli własne łóżka i koce. Zdawali jednak sobie sprawę, że jako pierwsi świadkowie zagłady zostaną unicestwieni.”

GD Star Rating
loading...
Sonderkommando - Żywe trupy z Auschwitz , 8.9 out of 10 based on 164 ratings
Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Google Bookmarks
 • Drukuj
 • Sphinn
 • del.icio.us
 • Mixx
 • Blogplay
 • Blip
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Gwar
 • Twitter
 • Śledzik
 • elefanta
 • Forumowisko
 • PDF
 • Pinger
 • Yahoo! Bookmarks
 • Yahoo! Buzz

49 511 odsłon24 odpowiedzi na „“Sonderkommando – Żywe trupy z Auschwitz””

 1. Piotrek pisze:

  Bardzo dobry dokument. Polecam również bardzo książkę pt. „ANUS MUNDI”, która opowiada o życiu w obozie koncentracyjnym z różnych perspektyw – główny bohater to Wiesław Kielar. Można m. in. nabyć ją właśnie na terenie muzeum w Oświęcimiu.
  Oby nigdy nic podobnego się nie powtórzyło…
  Pozdrawiam

  GD Star Rating
  loading...
 2. Seba pisze:

  Dobry dokument !!

  GD Star Rating
  loading...
 3. Zosia pisze:

  Dokument dobry.
  Ja polecam ksiazke „Zupa z trawy” o obozach pracy w Chinach. Nie tylko my mielismy ciezko.

  GD Star Rating
  loading...
 4. stefan pisze:

  Proszę nazywać rzeczy po imieniu.To Niemcy a nie naziści.Gdy taki film obejrzy jakiś niedouczony np.Amerykanin to nazistę skojarzy z Polakiem.Jeszcze trochę czasu ,dla rozmycia pamięci i się okaże że to my Polacy wszystkiemu jesteśmy winni.

  GD Star Rating
  loading...
 5. Radek pisze:

  No ale na trawie można przeżyć a Ci ludzie normalnie zostali zamordowani. No chyba że Ci, którzy jedli trawę zginęli, ale nic na ten temat media nie pisały więc uważam że skala porównawcza jest inna :)

  GD Star Rating
  loading...
 6. Artur pisze:

  To straszne Boże nigdy więcej wojny nigdy

  GD Star Rating
  loading...
 7. kurazJorku pisze:

  czytałem zajebista i zarazem przerażająca

  GD Star Rating
  loading...
 8. Gabriel pisze:

  Boże? Widziałeś dokument i mówisz Boże?!? Chcesz obrażać tym tych ludzi, czy co?

  GD Star Rating
  loading...
 9. josef pisze:

  Tendencyjny komentarz na koniec filmu. Naziści i Watykan, Watykan i naziści. A gdzie Niemcy?

  GD Star Rating
  loading...
 10. Tomek pisze:

  Niemcy w Watykanie.

  GD Star Rating
  loading...
 11. seas pisze:

  Nie ogarniam tego filmu. jak mozna było mieć w psychice cos takiego że Ci naziści mieli sumienie patrzeć sie na takie okropne cierpienie. Na miejscu tych nazistów co mieli rozkaz prowadzic tych ludzi na smierc, wolałbym poalnąć sobie kulke w głowe.

  GD Star Rating
  loading...
 12. Biały pisze:

  @seas
  moim zdaniem pisanie o tym , co by sie zrobilo na miejscu tamtych ludzi jest olbrzymim nietaktem. Ci ludzie , ktorzy sluzyli w sonderkommando zwyczajnie dostali szanse… Kwestia psychiki? Trzeba zwrocic uwage, jaka to byla wojna, w obliczu tego, ze kazdy mogl zginac ludzie zatracali wyzsze wartosci i cofali sie do tych najprostszych, w obozach stawali sie niemal zwierzetami, kazdy chcial po prostu przetrwac.

  GD Star Rating
  loading...
 13. lukasz pisze:

  wlasnie,ostatnio wszyyscy zaczeli nazywac te obozy nazistowskimi,jakby niemcy toz przed druga wojna swiatowa przeobrazili sie w nazistow,a toz po niej dokonala sie nastepna metamorfoza i znow powrocili do swojej „niewinnej”,a wrecz poszkdowanej postaci-niemcow.jeszcze chyba nie spotkalem sie z zadnym dokumentem,gdzie obozy smierci nazywano „niemieckimi obozami”.

  GD Star Rating
  loading...
 14. mateuszp152 pisze:

  bardzo dobry dokument. pokazuje całą niemiecka podłość i znieczulice. polecam także film pt. ” ostatni pociąg do auschwitz”. tyle bólu i cierpienia co przeżyli ci ludzie nie przeżył jeszcze nikt inny i pewnie nie poczuje tego. ja nawet nie jestem w stanie wyobrazić sobie co ci ludzie wtedy czuli i co było w ich głowach. tego nie da sie poczuć nawet po obejrzeniu wszystkich filmów i przeczytaniu wszystkich książek na ten temat. Spoczywajcie w spokoju bo prawdopodobnie tam go zaznaliscie. stop nazistom. stop wojnom.

  GD Star Rating
  loading...
 15. mags pisze:

  straszne!! spalic cale niemcy!!!!!!!!!!!

  GD Star Rating
  loading...
 16. karola pisze:

  Niemieccy naziści – nie każdy Niemiec to nazista i morderca.

  GD Star Rating
  loading...
 17. mlody pisze:

  ,,Kto nie pamięta historii – skazany jest na jej ponowne przeżycie”

  GD Star Rating
  loading...
 18. Noam Abramowski pisze:

  Problem w tym, że większość ludzi ma psychikę podobną do tych nazistów. Mało tego, obecny system również pieczołowicie pielęgnuje nasze predyspozycje w tym kierunku… Skąd to wiemy? Otóż po procesach norymberskich, wybitny psycholog – Stanley Milgram, badał do jakiego stopnia ludzie potrafią bezmyślnie podporządkować się autorytetom. W wyniku tych badań wiemy, że ok 60% w każdej populacji może zabić człowieka, jeżeli osoba, którą darzą autorytetem powie,że to jest słuszne i tak trzeba, mimo, że ofiara obiektywnie rzecz biorąc w żaden sposób nie zasłużyła na swój los.
  Dziś wiemy, że to bynajmniej nie Niemcy, ani nawet nie same idee są mordercze, ale właśnie bezmyślne podporządkowanie autorytetom.
  Jeszcze bardziej przerażające jest to, że ludzi o osobowości socjopatycznej, najczęściej można spotkać, nie w więzieniach, czy szpitalach psychiatrycznych, ale wszędzie tam, gdzie mają oni wpływ na innych ludzi. Oni po prostu kochają władzę i zrobią dla niej wszystko. To oni starają się być autorytetami, których słuchają masy i niestety nie raz im sie to udaje. Są oni politykami, dziennikarzami, managerami, szefami firm etc. Na szczęście jest jeszcze mniejszość, która świadoma tych faktów, lub po prostu ze zwykłej ludzkiej przyzwoitości stara się przeciwdziałać tym tendencjom.

  GD Star Rating
  loading...
 19. valla pisze:

  Ostatnio czytałam dobrą książkę na temat Sonderkommando. Były to zwierzenia asystenta Dr. Mengele , Węgra o nazwisku Miklos Nyiszli . Jeżeli kogoś interesuje ten temat to podaję link do darmowego ebooka : http://www.ebooks4you.pl/literatura-dok/5736-bylem-asystentem-doktora-mengele.html Oczywiście trzeba najpierw się zakogować na stronce.

  GD Star Rating
  loading...
 20. Paweł pisze:

  Kiedyś czytałem podobny dokument oczywiście moja wypowiedź nie została wyświetlona, zastanawia mnie cały czas jeden fakt…tysiące ba dziesiątki tysięcy więźniów +grupy sonderkommand składająca się też z licznej grupy „ludzi” pytam się dlaczego nie podjęto choć próby buntu zanim dokonano tak licznych rzezi…

  GD Star Rating
  loading...
  • Michał pisze:

   Jak najbardziej podjęto, w październiku 1944 sonderkommando wysadziło krematorium II i podpaliło krematorium IV, drugie krematorium zostało zniszczone i to co oglądamy to po buncie, czwartemu w sumie nic się nie stało. Jak łatwo się domyśleć cała załoga sonderkommando (z wszystkich krematoriów) została zabita, pozostawiono tylko obsadę krematorium III bo ktoś musiał się pozbyć ciał. Jako ciekawostka kolejna to jest bunt w ośrodku zagłady w Sobiborze, na ten temat durnowaty film nakręcono „Ucieczka z Sobiboru”, spowodowało to zamknięcie ośrodka i przeniesienie komendanta Franza Stangla do Treblinki, gdzie kolejna ciekawostka, wybuchł bunt i Treblinkę zamknięto.

   A co do filmu to ciekawy, chociaż kilka błędów by się znalazło, poczynając od umieszczenia Oświęcimia na południe od Tatr, a na myleniu Sonderkommondo z komandem Kanada przyjmującym transporty i sortującym rzeczy pomordowanych i zamkniętych w obozie, ale to chyba nic nie wnoszące rzeczy do samego dokumentu.
   Pozdrawiam

   GD Star Rating
   loading...
 21. Dominik pisze:

  Ten dziadek to jest dran taki sam jak i ci nazisci cali on testament maly taa jasneee
  on opowie taki sam dran jak i tamci lapami golymi bym go udusil widze na jego twarzy ten ironiczny usmieszek jego

  GD Star Rating
  loading...
 22. archetyp pisze:

  Polecam książkę „Nadzieja umiera ostatnia. Podróż w przeszłość.” Halina Birenbaum, Twoje trudy w życiu staną się dziecinnie błahe i głupie.

  GD Star Rating
  loading...

Dodaj komentarz